Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Samowola budowlana

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Aby w ogóle rozpocząć dyskusję na temat samowoli budowlanej należałoby poznać jej definicję. Nie istnieje jednak właściwe wyjaśnienie tego terminu, a w żadnym z kodeksów ustawodawca nie definiuje samowoli budowlanej. W praktyce, „samowola budowlana” jest po prostu nie stosowanie się do postawionych w prawie budowlanym reguł. Aby dopuścić do samowoli, nie musimy wcale zakańczać budowy domu. Wystarczy, że przystąpiliśmy już do prowadzenia prac budowlanych bez dokonania właściwego zgłoszenia.

Nim jednak złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, powinniśmy sprawdzić status działki. Jeżeli teren objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy potrzebowali także decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że rozpoczęliśmy już samowolę budowlaną. Najwyższą formą kary za postawienie takiego budynku jest jego rozbiórka, którą przewiduje polskie Prawo budowlane, gdyż w sytuacji, w której ktokolwiek buduje bez wymaganego pozwolenia, inspektor nadzoru budowlanego może nakazać zlikwidowanie obiektu. Nie zawsze jednak prawo to jest bezwzględnie egzekwowane. W 2013 roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał 2539 nakazów rozbiórki. Faktycznie wykonano jedynie 1702 spośród.

Występuje w prawdzie możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, jednak jedynie w sytuacji, jeżeli budowa nie narusza przepisów o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym, ze specjalnym uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, musi ona być zgodna z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie może łamać prawa przez brak możliwości dostosowywania lokalu do stanu zgodnego z przepisami. Co więcej, nim samowola budowlana zostanie zalegalizowana, należy wpłacić pewną zdefiniowaną sumę opłaty legalizacyjnej w wysokości aż połowy wartości nielegalnie postawionego zabudowania, co w przypadku płotu stanowi najczęściej ok. 5 tys. zł, garażu ok. 25 tys. zł, domu jednorodzinnego ok. 50 tys. zł, a w przypadku obiektów gospodarczych – aż do 200 tys. zł.

Jak widzimy, koszty umyślnego dopuszczenia się samowoli budowlanej lub przypadkowego zaniechania formalności mogą być bardzo wysokie. Warto zatem dopilnować, czy przed przystąpieniem do budowy załatwiliśmy wszystkie kwestie urzędowe – tak, jak należy.