Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Wieżowce to przyszłość budownictwa

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Od najstarszych czasów ludzie próbują z różnych powodów wznosić wysokie budynki. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne katedry są tego dobrym przykładami. Wszystkie te konstrukcje powstawały bardzo długo. Teraz, dzięki nowoczesnym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budowli, trwają znacznie krócej. Wysokościowce od dawna stanowią odzwierciedlenie bogactwa i prestiżu, a ostatnio moda na ich budowanie weszła również do Polski.

Rywalizowanie o to, kto wybuduje najwyższy wieżowiec współczesnych czasów rozpoczęła się w końcówce XIX wieku w największych miastach Stanów Zjednoczonych. Potem moda przeniosła się też do państw azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o wieżowce, czy Ameryki Południowej. Mimo ostatniego kryzysu i spadku tempa inwestycji, na świecie buduje się coraz więcej wysokościowców. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych obszarach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak niezabudowanej przestrzeni, która jest poza tym bardzo droga. Obecnie, konstruktorzy nie widzą już nawet kłopotu w burzeniu i budowaniu nowych, wyższych wieżowców, mimo sąsiadowania z inną zabudową, a co więcej potrafią tworzyć tego typu obiekty także na obszarach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się zdecydowanie łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed architektami stoi tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Budynek o kształcie prostopadłościanu jest mało atrakcyjny, a nawet banalny, w związku z czym architekci decydują się na rozmaite kształty. Ponadto, nowoczesne apartamentowce muszą być energooszczędne i przyjazne mieszkańcom i użytkownikom. Muszą estetycznie współgrać z otoczeniem oraz nie wpływać negatywnie na sąsiadującą zabudowę.

W naszym kraju, wysokie obiekty budzą sprzeczne emocje. Na przykład najwyższy w kraju - Pałac Kultury, który wśród młodych nie budzi już skojarzeń z komuną, ale zdaniem starszego pokolenia - powinien być zburzony. Faktem jest, że Pałac zdominował centrum Warszawy i jest jej najczęściej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, jedna z obecnych inwestycji będzie jednak w stanie nieco przygasić jego „blask“. Likwidowanie Pałacu nie jest dobre z ekonomicznego punktu widzenia, zatem możliwym rozwiązaniem byłoby zrealizować w jego sąsiedztwie projekt na tyle atrakcyjny, aby wpłynął on na wizerunek stolicy. Czy tak będzie, z pewnością przekonamy się w najbliższej przyszłości, gdyż branża budowlana w kwestii drapaczy chmur cały czas się rozwija.